Jmenuji se Radek Šimčík a jsem certifikovaný lektor Védské meditace. Naplňuje mě šířit myšlenku meditace a sledovat, jak si pomocí jednoduché a přirozené techniky zlepšují život další a další absolventi mých kurzů.

Začátek

Narodil jsem se v roce 1973 v Uherském Hradišti. Vždycky mě bavily počítače, proto jsem po gymnáziu vystudoval Informační technologie na Vysoké škole ekonomické v Praze, s vedlejší specializací Psychologie a sociologie v řízení firmy.

Po ukončení studia mě rodiče vyslali hlídat mou starší sestru, která zatoužila po životě v Austrálii. Toho úkolu jsem se zhostil rád a v Sydney pokračoval v dalším vzdělávání. Přitom jsem se živil jako pomocná síla v kuchyni, uklízeč nebo nafukovač balónků. Zpětně to vnímám jako zkušenosti k nezaplacení.
Po úspěšném absolvování dvouletého kurzu Informačních technologií jsem se vrátil zpátky do Prahy a začal si čím dál víc uvědomovat svoji životní cestu. Pokračoval jsem v kariéře v IT, ale stále více navštěvoval seberozvojové kurzy, např. Modrou Alfu Petra Velechovského.

Moje australská cesta k sobě

Přelomový rok 2007 znamenal přesun zpět do Austrálie a seznámení s technikou Védské meditace, a to v kurzu inspirativního a zkušeného průvodce Tima Mitchella. Po pár měsících se tato technika stala nedílnou součástí mého každodenního života a dodnes se na tom nic nezměnilo. Časem jsem poznal, že předávat ji dalším lidem je něco, co chci dělat.

Jako absolvent kurzu Védské meditace jsem ovládl způsob meditace a zároveň se mi otevřela cesta ke společným meditacím, kterých jsem se pravidelně účastnil.

Po dobu svého pobytu v Sydney jsem navštěvoval meditační centrum, které vedla Limor Babai. Centrum je ve skutečnosti rodinný dům postavený na základě Vastu principu – Védská architektura – kde se meditace vyučuje.

Měl jsem to štěstí, že jsem přímo v centru, nad meditační místností, dva roky žil. Pomáhal jsem organizovat pravidelné společné meditace, kurzy a další související akce. Já sám jsem pak byl účastníkem kurzu Exploring Vedas, který rozšiřuje znalosti Véd.

Po odstěhování z centra jsem začal navštěvovat společné meditace Toma Cronina a pomáhal mu s jeho Stillness projektem.

Když jsem dospěl k rozhodnutí vydat se zpět do ČR, bylo mým velkým přáním rozšiřovat po návratu k nám povědomí o Védské meditaci a umožnit co nejvíce lidem používat tuto jednoduchou a účinnou techniku. Absolvoval jsem tedy ještě v Austrálii kurz Integrated Initiator Training – Integrovaný kurz učitele meditace, který trvá osm měsíců a vede jej Tim Brown. Úspěšně jsem ho zakončil závěrečnou zkouškou a graduací v říjnu 2016 v indické Rishikeshi.

Pokračování v mé Cestě po návratu do ČR

V období absolvování kurzu lektora Védské meditace jsem započal novou životní etapu, jejímž hlavním pilířem je Védská meditace spolu s poznáváním toho, kdo jsme a kam kráčíme.Zúčastnil jsem se také retreatů, kde se praktikuje rozšířená technika Védské meditace a náplní jsou i přednášky věnované znalosti Véd, a to pod vedením Limor Babai, Thoma Knolese a Tima Browna.

Zásadní vliv akrobatického letce

V neposlední řadě bych rád zmínil člověka, jehož vliv na mě byl opravdu zásadní. Jmenuje se Amir Zoghi. Jezdí na Harleyi, věnuje se akrobatickému létání a na první pohled to může vypadat, že s Védami nemá mnoho společného. Opak je však pravdou.
Amir pořádá velice zajímavé kurzy a přednášky, kde popisuje to stejné co Védy, jen svými slovy (dokonce bych řekl, že jednodušeji). S ním jsem zažil několik jeho vyhlášených WTF Experience seminářů, celoroční program OMG a také (zatím) třikrát One retreat.

Moje vize a sny

V Sydney jsem několik let pomáhal organizovat akce Conscious Clubu. Jednalo se o setkávání lidí, kteří mají podobný pohled na to, jak využít volný čas, rozvíjet se, dozvídat se nové věci a potkávat se s inspirativními lidmi.
Akce probíhaly například v kině, kde jsme se nejprve podívali na nějaký zajímavý film a poté nastoupil řečník se zajímavým tématem. Pak zahrála kapela, následovala společná meditace a našlo se i něco dobrého k zakousnutí. Na závěr jsme popíjeli ajurvédský čaj a užívali si setkání přátel naladěných na stejnou vlnu.

A jak s tím souvisí moje vize? Od doby, kdy jsem se rozhodl naplno věnovat Védským meditacím, je mým snem podobné akce pořádat i v České republice. Rozvíjet lidi, kteří o to mají zájem, a zároveň neustále postupovat dál i směrem k sobě samotnému. Pomáhat co nejširšímu okruhu jedinců ke šťastnějšímu prožívání života, inspirovat a podporovat tím nejlepším, co jsem stihl při své Cestě k sobě načerpat a vstřebat.